Egeria /
YAPAY ZEKA Geleceği Nasıl Etkileyecek?

YAPAY ZEKA Geleceği Nasıl Etkileyecek?

Yayınlanma Tarihi

28 March 2024

YAPAY ZEKA Geleceği Nasıl Etkileyecek?

Kuşkusuz beklentilerde bir düzeltme olacaktır ancak bu kez farklı bir şey var. Ben buna "YAPAY ZEKA - AI” yaygınlığı" diyorum.

Google'ın arama motoru 1998 yılında piyasaya sürüldüğünde, sadece birkaç kişi onun internet için yıkıcı potansiyelini fark etti. Evrensel Arama özelliği 2007'de eklendiğinde, "hadi google'layalım" internette bilgi bulmak için fiili standart haline gelmişti.

ChatGPT'nin lansmanının da tarihte benzer bir an olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadarki en iyi doğal dil arayüzü ve sürekli gelişiyor. Yapay zeka ilk kez internet kullanan her evde var ve çok somut. Evet, Facebook ve TikTok, diğerlerinin yanı sıra, yıllardır sofistike yapay zeka yeteneklerine sahipti, ancak bunlar arka planda çalışıyordu.

Ekranınızda yanıp sönen ve sorunuza beklentinizi karşılayabilecek bir cevabı hızla üreten bir imleç hakkında çok gerçek bir şey var. Yapay Zeka'nın bu görünürlüğü yavaş ama emin adımlarla davranışlarımızı ve AI teknolojisini kullanımımızı etkilemeye başlayacaktır.

Yapay Zekanın bu yaygınlığı, onu daha yetenekli hale getirecek ve daha fazla benimsenmesi ve kullanılmasıyla sonuçlanacak olan Yapay Zeka’ya daha fazla yatırım yapılmasına yönelik erdemli bir döngü başlattı.

Google'da arama sorgusu yazmanın bir beceri olması gibi, üretken Yapay Zeka’yı harekete geçirmek de aynıdır, ancak tıpkı Google arama sorgularının yaptığı gibi, yetenek geliştikçe bu normalleşecektir. Ve “Almayla Artırılmış Üretim” ( RAG ) gibi tekniklerle, bu yetenekli doğal dil arayüzünü son derece karmaşık ve spesifik bağlamlar hakkında doğru bilgilerle gerçekten destekliyorsunuz. Sonra metinden sese ya da görüntülere ve ardından videoya geçişi ve ortaya çıkan tüm olasılıkları düşünürseniz, ancak önümüzdeki yıllarda hissedebileceğimiz bir başka temel değişimin başlangıcındayız demektir.

Şüpheci kalmayı seçebilir ya da diğer uçta, Yapay Genel Zekanın insan işlerinin büyük bir kısmını ne zaman devralacağına dair cesur tahminlerde bulunabiliriz. Ben şahsen teknolojiyi kullanmanın ve yeteneklerini anlamanın, onu kendi verimliliğiniz için uygulamanıza ve becerilerinizi güncel kalmak için sürekli olarak uyarlamanıza yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, yapay zekanın birçok işi gereksiz hale getirmesinin biraz zaman alacağından emin olsam da, yapay zekanın bugün sizi desteklemek için ne kadar yetenekli olduğunu anlamanızı ve bugünün karmaşık sorunları teknoloji tarafından çözüldüğünde, insanların doğal olarak odaklanacakları bir sonraki karmaşıklık sınırını bulacaklarını bilerek bu yeteneği benimsemenizi tavsiye ederim.

IFS'de benimsediğimiz kültür budur; programlama optimizasyonu alanında olduğu gibi hedef sektörlerimize yönelik belirli sorunları çözmek için onlarca yıllık olgun yapay zeka kapasitesinden yararlanıyor ve karmaşık ve teknik bilgilerin ortaya çıkarılmasına ve özetlenmesine yardımcı olmak için yetenekli bir doğal dil arayüzü olarak üretken yapay zeka gibi yenilikleri kullanıyoruz.

Ve elbette, bunu kendi iç verimliliğimizi artırmaya yardımcı olmak için de kullanıyoruz! 

Bunu beğendiniz ve daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçin! 

En son bloglar, sektör güncellemeleri ve IFS haberleri için bizi sosyal medyada takip edin!

Kaynak: https://blog.ifs.com/2024/03/whats-different-about-ai-this-time/

Yazar:  Vaibs Kumar